Must see

Cracow

( Reviews)
Overview

Miasto, w którym historia jest wciąż żywa. Kraków, pełen zabytków, kultury i legend, od wieków przyciąga gości z całego świata. Dawna stolica Polski, siedziba królów i… studentów, gdyż to właśnie tu założono jeden z pierwszych uniwersytetów na świecie. 

Liczne muzea, galerie, zabytki – ale też restauracje i puby – sprawiają, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Natury także nie brakuje: miasto jest ulokowane pośród uroczych dolinek pełnych skał i jaskiń powstałych w okresie jurajskim. 

Sercem Krakowa jest stale tętniące życiem Stare Miasto złożone z pięknych kamienic i zabytkowych kościołów, z zachwycającą gotycką bazyliką Mariacką na czele. To przez Stare Miasto wiódł Trakt Królewski, którym poruszali się władcy i ich najznamienitsi goście, by w końcu dotrzeć na Wzgórze Wawelskie. Tam znajduje się kolejna perła krakowskiej architektury – zamek królewski wraz z katedrą.

Stamtąd już tylko krótki spacer dzieli nas od Kazimierza, niegdyś osobnego miasta, a dziś jednej z najbardziej unikatowych dzielnic Krakowa. Wiekowe synagogi, bary ukryte za zabytkowymi szyldami dawnych sklepików, plątanina placyków i ciasnych uliczek zachwycą każdego. 

Po drugiej stronie Wisły znajduje się Podgórze będące świadkiem tragicznej historii – w czasie wojny właśnie tam mieściło się getto oraz słynna fabryka Oskara Schindlera. 

Warta zwiedzenia jest także Nowa Huta, żywy relikt PRL-u i urzeczywistniony koncept miasta idealnego zgodnego z duchem komunizmu. Można tam nawet zwiedzić jeden z podziemnych bunkrów przeciwatomowych.

Read moreRead less
Contact

Kraków, Polska

krakow.pl

 

Reviews

Write a review
    (0 Reviews)
    Filter